Chystáte se prodat? Pozor na předkupní právo u spoluvlastnictví.

Jak je to nyní s předkupním právem?

S účinností od 1.1.2018 občanský zákoník zakotvil zákonné předkupní právo spoluvlastníků nemovité věci. Toto právo již existovalo v minulosti, novým občanským zákoníkem bylo zrušeno a novelou je tedy opět do právního řádu vráceno.

Co znamená návrat předkupního práva pro spoluvlastníky nemovitosti?

Pokud jste spoluvlastníkem nemovitosti, budete nejdříve povinni písemně nabídnout svůj podíl i dalším spoluvlastníkům, zda jej odkoupí, výjimkou jsou pouze případy, kdy se jedná o převod osobě blízké (manžel, rodič, sourozenec, apod.)

V praxi to například znamená, že když prodáváte byt s parkovacím místem, v domě kde jste spoluvlastníkem, budete nejprve potřebovat písemnou odpověď na nabídku parkovacího stání nebo podílu ke koupi od každého spoluvlastníka v domě.

Za podmínky, že spoluvlastníci odprodej odmítnou, jej můžete prodat i třetí straně. Pokud ale svůj podíl neprodáte ani jinému zájemci a změníte cenu, musí se opět tento podíl nejdříve nabídnout spoluvlastníkům s předkupním právem.

V případě porušení předkupního práva, některého ze SVJ, si může spoluvlastník vynutit, aby mu byl podíl nabídnut ke koupi za stejných podmínek, za jakých jste jej nabyl od původního SVJ i soudní cestou.

Předkupní právo a dopad na průběh prodeje nemovitosti

Předkupní právo bude mít dopad i na rychlost prodeje nemovitosti, jelikož spoluvlastníci mohou prodloužit prodej a to až o tři měsíce, což je ze zákona lhůta, kterou mají spoluvlastníci na vyjádření se k nabídce.

Je zde také riziko, že se někomu ze spoluvlastníků vyplatí přikoupit ještě jedno parkovací místo a prodávající ho tak nebude moci nabídnout v případě prodeje bytu, což může snížit jeho cenu až o statisíce.

Další tipy a rady najdete na www.sandraadramanovska.cz.

Rozcestník:

Vlastníte nemovitost? Porovnejte si pojištění nemovitosti.

Budete prodávat? Zdarma Vám zajistím odhad tržní ceny- zde.

Budete kupovat a chcete hypotéku? Získejte srovnání úroků.

Končí Vám fixace u hypotéky do 2 let? Uzavřete si novou sazbu již nyní.

 

 

 

Sandra Adramanovská
Jmenuji se Sandra Adramanovská, jsem realitní makléřka a jednatelka ve společnosti Realpart servis, s.r.o. a pracuji převážně v lokalitě Brno a okolí. V realitách podnikám od roku 2012. Mojí prioritou v prodeji nemovitosti je prodat nemovitost za co nejvyšší cenu v přijatelném čase pro majitele. Proto se snažím používat co nejvíce nástrojů, které mi prodej za uvedených podmínek zajistí. Jedním z nich je vzdělání. Kromě oblasti realitní se také vzdělávám v oboru hypotečních úvěrů a pojištění.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů