Provizi realitní kanceláři platí prodávající nebo kupující dle domluvy. Výše provize se pohybuje dle kupní ceny v rozmezí 3-7 % (minimálně 35 000 Kč). Náklady spojené s prodejem Vaší nemovitosti (právní servis včetně advokátní úschovy, práce a čas makléře, propagace nemovitosti, atd…) jsou již zahrnuty v provizi.
Platí se daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% ze základu daně, přičemž základ daně je kupní cena nebo 75% z odhadní nebo směnné ceny dle vyšší z nich. Poplatníkem daně může být převodce nebo nabyvatel.
Minimální doba pro převod nemovitosti na katastru nemovitostí je 20 dnů. Během těchto dvaceti dnů běží ochranná lhůta, po kterou nesmí katastrální úřad povolit vklad vlastnického práva.
Nárok na provizi vzniká makléři v momentě, kdy podepíšete kupní smlouvu s kupujícím nalezeným RK. Makléř je tedy maximálně motivovaný Vaši nemovitost prodat, aby vydělal peníze Vám i sobě.
Ano, slušný realitní makléř chodí do spolupráce s ostatními realitními makléři a rozdělí se s nimi o provizi, takže o klienta Vás nepřipraví. Bohužel se najdou i tací, kteří do spolupráce nechodí, vždy je třeba se informovat u konkrétního makléře.
Běžný člověk nemovitost prodává 1-3 krát za život, makléř zprostředkuje desítky prodejů nemovitostí za rok. Dobrý makléř prodá Vaši nemovitost za vyšší cenu, než byste si ji byli schopni prodat bez RK. Cena se bude blížit nebo rovnat tržní ceně nebo dokonce díky speciálnímu zájmu bude vyšší než tržní cena nemovitosti. Hlavním důvodem, proč si tedy vybrat makléře je, aby Vám vydělal peníze, které díky práci makléře, RK a advokátní či notářské kanceláři bezpečně přistanou na Vašem účtu.